Czytelnia czynna dłużej

 

Od 1 marca wydłużamy godziny otwarcia czytelni na Wałowej 5:

poniedziałek - środa: 8:15 - 14:45

czwartek: 8:15 - 17:45

piątek: 8:15 - 13:15

 

2 edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz”


Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 2 edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.


To inicjatywa skierowana do wszystkich uczniów, którzy lubią słuchać historii rodzinnych, oglądać stare fotografie i rozmawiać o przeszłości, a zasłyszane opowieści przedstawiać w kreatywny sposób.

Prace konkursowe można przesyłać do 4 maja 2023 za pomocą formularza zgłoszeniowego przesłanego przez nauczyciela będącego opiekunem merytorycznym projektu.

Więcej

 

„Historia szkolnictwa polskiego 1945 - 1989” - konferencja i wystawa

 

Polska szkoła w latach 70. i 80. z perspektywy ucznia, nauczanie domowe w PRL oraz miejsca przechowywania i udostępniania dokumentów dotyczących szkolnictwa m.in. w serwisie Szukaj w Archiwach to niektóre z kilkudziesięciu tematów konferencji naukowej poświęconej historii szkolnictwa w latach 1945 - 1989, która odbędzie się w Gdańsku w dniach 12 - 13 stycznia. Otwarcie konferencji oraz towarzyszącej jej wystawy nastąpi 12 stycznia o godz. 9.00 w siedzibie Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 55. Wystawa prezentuje zdjęcia i dokumenty pochodzące m.in. ze zbiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku, które przechowuje m.in. kroniki szkolne, przykładowe dzienniki lekcyjne i prace maturalne. Wystawę będzie można oglądać do 15 lutego. Zapraszamy.

 

PROGRAM KONFERENCJI

 

Dzień Darczyńcy w Archiwum Państwowym w Gdańsku 

 

Szanowni Państwo

ZAPARSZAMY NA TRANSMISJĘ UROCZYSTOŚCI DNIA DARCZYŃCY W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM W GDAŃSKU
w dniu 6 grudnia 2022 r. w godzinach 12.00 – 13.00.


Wydarzenie online

Zapraszamy na wydarzenie transmitowane na kanale YouTube 

 


 

Szanowni Państwo


Z okazji zbliżającego się Dnia Archiwisty, który przypada 30 września zapraszamy na zwiedzanie wystaw:


1. „Mamo, ja nie chcę wojny".
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 31.10.2022 r. (przed budynkiem Archiwum)

2. „Pomeranian Documenta w podziemiach Archiwum Państwowego w Gdańsku".
Wystawa prezentowana będzie 30 września 2022 r., w godz. 10.00-11.30, 12.00-15.00.


Prowadzimy zapisy w aplikacji evenea.pl (do 29.09.2022): Dzień Archiwisty w Archiwum Państwowym w Gdańsku - Evenea.pl, pod nr tel. (58) 301-74-63/64 wew. 437, na adres e-mail: jstrehlau@gdansk.ap.gov.pl, przewidujemy również wstęp wolny. Wejście o godz.: 10.00, 10.30, 11.00, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30.

 

 

Wojenne straty Archiwów Państwowych #bezprzedawnienia 

           


 

Szanowni Państwo!

CZYTELNIA AKT W GDAŃSKU I W GDYNI

 

Czytelnia Archiwum Państwowego w Gdańsku i Gdyni czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00.

Z materiałów można skorzystać po elektronicznym zamówieniu akt i telefonicznym bądź e-mailowym ustaleniu rezerwacji miejsca.

W pomieszczeniu czytelni nie obowiązują limity miejsc. Maksymalna liczba jednostek udostępnianych – 10 j.a.

Rewersy należy wypełniać w zakładce Rewers elektroniczny naszej stronie internetowej:

Rewers elektroniczny Oddział Gdańsk
Rewers elektroniczny Oddział Gdynia

 

Piotr Wierzbicki
Dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku


Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr Anieli Przywuskiej - wieloletniej dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku.
Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, w 1961 r. rozpoczęła pracę w Wojewódzkim Archiwum w Olsztynie, gdzie między innymi pełniła funkcję kierownika Działu Akt Podworskich. Po założeniu rodziny, w 1965 r. przeniosła się do Gdańska, gdzie rozpoczęła pracę w Powiatowym Archiwum Państwowym w Tczewie jako kierownik tej placówki. W 1973 r. podjęła pracę w siedzibie gdańskiego Archiwum, w którym pełniła szereg funkcji, w tym między innymi kierownika Oddziału Informacji i Ewidencji. Równolegle, przez  szereg lat  współpracowała z Uniwersytetem Gdańskim, prowadząc ćwiczenia z zakresu archiwistyki. 18.11.1991 r. otrzymała nominację na stanowisko dyrektora Archiwum Państwowego w Gdańsku, które piastowała aż do przejścia na emeryturę w dniu 31.12.2003 r.  W czasie swojej kadencji  podjęła się wielu wyzwań związanych między innymi
z informatyzacją i remontem Archiwum oraz adaptacją budynku magazynowego na siedzibę Oddziału APG w Gdyni. Skromna, niezwykle pracowita, uhonorowana została szeregiem odznaczeń, w tym w 1999 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Praca w gdańskim Archiwum była jej pasją, której poświęciła znaczną część swojego życia, w tym także prywatnego. Jej wiedzę można podziwiać w licznych publikacjach naukowych, których była autorką, w tym wyróżnionej na Targach Książki w Kościerzynie publikacji „Kociewska gmina Smętowo Graniczne. Dzieje do roku 2005.”, Starogard Gd. 2008. Pomimo wrodzonej delikatności, wrażliwości i skromności, potrafiła podejmować trudne wyzwania zawodowe. Skupiona na pracy, zawsze znajdowała czas, dla tych, którzy potrzebowali jej pomocy. Była osobą wymagającą nie tylko od współpracowników, ale przede wszystkim od siebie. Dzięki tym cechom wzbudzała powszechny szacunek. Tylko nieliczni wiedzieli, jak bardzo angażowała się w pomoc dla potrzebujących. Kochała Tatry, po których wędrowała co roku (dopóki pozwoliły siły) z grupą przyjaciół, którym przewodził śp. prof. Andrzej Tomczak.


Żegnamy wybitną archiwistkę i wspaniałego człowieka.
Córce Ani, przyjaciołom dr Anieli Przywuskiej składamy wyrazy głębokiego współczucia.


 

 Komunikat w sprawie dokumentacji pracowniczej zgromadzonej przez Przedsiębiorstwo Specjalistyczne „Archiwum” Sp. z o.o. z siedzibą
w Gdańsku przy ul. Trakt św. Wojciecha 57b
więcej informacji

 


 


 

Wirtualna wizyta w Archiwum Państwowym w Gdańsku

 

 

 


 

 

 


 

 

 


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.