2017-06-14

"Wisła w dokumencie archiwalnym"

Wystawa będzie prezentowana w Gdańsku, ul. Grobla I, w dniach od 21 czerwca do 13 lipca 2017 r.

Na 39 tablicach, podzielonych na 7 zasadniczych działów poprzedzonych krótkim wprowadzeniem, będzie można zobaczyć ponad 200 różnorodnych archiwaliów z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Narodowego w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach i jego oddziałów w Bielsku-Białej, Cieszynie, Gliwicach oraz Pszczynie, Archiwum Państwowego w Kielcach i jego oddziału w Sandomierzu, Archiwum Państwowego w Płocku, Radomiu, Toruniu, Warszawie i jego oddziału w Otwocku.

Wśród nich jest m.in. jeden z dokumentów II pokoju toruńskiego z 1466 r, zawartego pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim, na mocy którego Polska odzyskała m.in. panowanie nad całym biegiem żeglownym Wisły. Pochodzi on z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Z Archiwum Państwowego w Warszawie prezentowana jest taryfa cła przewozowego na Wiśle z 1817 r. Jest  mapa Księstwa Cieszyńskiego ukazującą bieg Wisły od źródeł do granic z Księstwem Pszczyńskim  i Królestwem Polskim w miejscowości Góra z 1736 r., z Archiwum Państwowego w Katowicach, plan aluwium na Wiśle koło osady Piotrawin z 1897 r., z Archiwum Państwowego w Radomiu, czy projekt letniego kąpieliska  nad Wisłą w Płocku z 1903 r., z Archiwum Państwowego w Płocku. Ponadto zwiedzający mogą podziwiać fragment kolorowego widoku Krakowa z lat 1603- 1605, z łodziami i tratwami na Wiśle,
z Archiwum Narodowego w Krakowie, plan perspektywiczny Torunia z widocznym mostem na Wiśle oraz ruchem wodnym przy nabrzeżu z XVII w.
z Archiwum Państwowego w Toruniu, plan i panoramę Twierdzy Wisłoujście z 1673 r., z Archiwum Państwowego w Gdańsku. Wśród prezentowanych materiałów ikonograficznych są też liczne fotografie z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego obrazujące m.in. „gniew” Wisły, a także odpoczynek
i rozrywkę nad jej brzegami. Ponadto zdjęcia z budowy mostu na Wiśle pod Szczucinem w 1924 r., z Archiwum Państwowego w Kielcach czy z otwarcia portu morskiego w Tczewie w 1926 r., z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.


Wystawa została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Gdańsku. Jest ona w wersji polsko-angielskiej. Po jej zamknięciu w Gdańsku, będzie ona prezentowana w innych miastach Polski. Pod koniec 2017 r. planowany jest powrót wystawy do AP Gdańsk i wówczas istnieje możliwość wypożyczenia jej i pokazania na terenie miast czy gmin województwa pomorskiego.

Scenariusz wystawy: dr Lidia Potykanowicz-Suda
Wybór dokumentów: Marcin Kurr, dr Lidia Potykanowicz-Suda, Janina Strehlau
Grafika: Grzegorz Filip

 

 

Powrót


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.