2017-06-08

Międzynarodowy Dzień Archiwów

9 czerwca 2017 r. (piątek) obchodzony jest

Międzynarodowy Dzień Archiwów. Święto to zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur (Malezja) na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 r. będącej pod auspicjami UNESCO. Obchody mają na celu m. in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 199 krajów świata. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

W tym roku Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Fundacja Promocji Solidarności, Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej, wspólnie z Archiwum Państwowym w Gdańsku, Gdańskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, Video Studio Gdańsk oraz naszym Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku w 30. rocznicę III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 r. zaprezentują materiały archiwalne związane z tym bardzo ważnym wydarzeniem w dziejach Polski.

W prezentacjach ukazane zostaną rozmaite dokumenty i pamiątki ukazujące to wydarzenie z perspektywy różnych środowisk: „Solidarności”, Kościoła oraz Służby Bezpieczeństwa. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa dokumentów i pamiątek oraz projekcje filmów dotyczących III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 r..

PROGRAM:

Godz. 11.00 – 11.15 Rozpoczęcie

Godz. 11.15 – 11.35 Sprawa obiektowa ZORZA II jako źródło do badań nad przebiegiem wizyty Jana Pawła II w Trójmieście – Sławomir Formella, Elżbieta Strehlau, Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku

Godz. 11.35 – 11.55 „Ojciec Święty Jan Paweł II w Trójmieście” – Marcin Kurr, Archiwum Państwowe w Gdańsku

Godz. 11.55 – 12.10 W źródłach utrwalone. III pielgrzymka Jana Pawła II do Polski – Kamil Kaliszuk, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”

Godz. 12.10 – 12.40 Dyskusja – Jacek Borzych, Video Studio Gdańsk

Godz. 12.40 – 15.00 Wystawa materiałów archiwalnych oraz projekcje filmów dotyczących III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1987 r. – Jarosław Żurawiński, przewodnik Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na godzinę 11.00 do Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wstęp wolny!

Powrót


 Wersja do druku Do góry

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.