Sierpień 80’ w Stoczni Gdańskiej

Piosenka dla córki

Nie mam teraz czasu dla ciebie
Nie widziała cię długo matka
Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij
Opowiemy ci o tych wypadkach

O tych dniach pełnych nadziei
Pełnych rozmów i sporów gorących
O tych nocach kiepsko przespanych
Naszych sercach mocno bijących

O tych ludziach, którzy poczuli
Że są teraz właśnie u siebie
Solidarnie walczą o dzisiaj
I o jutro także dla ciebie

Więc się nie smuć i czekaj cierpliwie
Aż powrócisz w nasze objęcia
W naszym domu, który nie istniał
Bo w nim brak było prawdziwego szczęścia

Krzysztof Kasprzyk


Poniżej prezentujemy wybór zdjęć fotografika Zbigniewa Trybka, który w sierpniu 1980 r. jako pierwszy polski reporter dostał się na teren Stoczni Gdańskiej im. Lenina gdzie trwał strajk okupacyjny i udokumentował powstanie „Solidarności”. Na zdjęciach, poza jednostronnie wykreowanymi bohaterami, są ludzie – robotnicy zapomniani bohaterzy i bohaterki tamtych czasów, dla których ciągle za mało miejsca w zbiorowej pamięci. Prezentowane fotografie znajdują się w zasobie naszego Archiwum, w zespole akt Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku, sygn. APG, 2384/ 22300. Fotorelację uzupełnia przykładowa dokumentacji aktowa z ww. zespołu akt dotycząca Sierpnia’80.

Opracowanie:  dr Lidia Potykanowicz-Suda
Skany: Monika Szczepańska
Przygotowanie techniczne: Łukasz Franiek

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.