Gdynia miasto portowe

Prezentowana wystawa stanowi wynik kwerendy przeprowadzonej w zasobie Archiwum Państwowego w Gdańsku i Oddziału w Gdyni, która została przeprowadzona na potrzeby projektu realizowanego we współpracy z Archiwum Marynarki Wojennej,  Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Portem Gdynia i Stowarzyszeniem Przyjaciół Archiwum Państwowego w Gdańsku.
90 rocznica nadania Gdyni praw miejskich stała się okazją do przygotowania wspólnej wystawy plenerowej, którą będzie można zobaczyć w okresie od 14 lutego do 15 września b.r. przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej. Na wystawie plenerowej zaprezentowane zostaną historyczne fotografie, plany i dokumenty z zasobu Archiwum Marynarki Wojennej, Archiwum Państwowego w Gdańsku i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Poniżej prezentujemy materiały, wyłącznie z zasobu Archiwum Państwowego w Gdańsku i Oddziału w Gdyni, których w większości nie będzie można zobaczyć na wystawie plenerowej. Bogactwo zebranego materiału zachęciło nas do zaprezentowania go w wersji on-line.

Materiały prezentujemy w grupach tematycznych, zgodnie z przyjętym scenariuszem wystawy plenerowej.  

Przed powstaniem portu (fot. 1 i 2)
Port rybacki (fot. 3 i 4)
Budowa portu (fot. 5-9)
Działalność portu (fot. 10-14)
Gotenhafen (fot. 15-20)
Zniszczenia portu (fot. 21-28)
Odbudowa portu (fot. 29-32)
ORP Burza (fot. 33-36)
Emigracja (fot. 37-40)
Okręty wojenne (fot. 41 i 42)
Port zimą (fot. 43-45)
Port wczoraj i dziś (fot. 46-50)
Powojenna działalność portu (fot. 51-56)

Opracowanie: Agata Biedziak, Andrzej Regliński
Skany: Bogna Garczewska, Paweł Tarełko, K. Zalewska
Przygotowanie techniczne: Łukasz Franiek

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej „Ogólne Rozporządzenie”) Archiwum Państwowe w Gdańsku informuję, że >>> czytaj dalej

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.